Wcześniej rozmawialiśmy o kupowaniu kawy i potrzebnym sprzęcie. Możesz się zastanawiać, co dalej? Nie martw się; jestem tu, żeby Ci pomóc!

Ten przewodnik ma na celu wprowadzenie ogólnego pojęcia przepisów na parzenie kawy. W przyszłości mogę napisać blogi lub stworzyć filmy, na których szczegółowo opowiem, jak zaparzać niektóre z naszych specyficznych kaw. Na razie skupmy się na zrozumieniu podstaw, które są następujące:

1. Proporcje: Ten termin może wydawać się mylący, ale w gruncie rzeczy odnosi się po prostu do ilości używanej kawy w stosunku do wody. Typowe proporcje wynoszą około 15:1, co oznacza, że do 20 gramów kawy używasz 300 gramów wody. Szczerze mówiąc, rzadko dostosowuję proporcje, chyba że muszę skalować mój przepis. Sugeruję używanie stałej wagi, tak jak ja - 300 gramów wody i 20 gramów kawy. Jeżeli kawa nie smakuje Ci jak powinna, prawdopodobnie problemem jest rozmiar mielenia.

2. Temperatura wody: Oto podstawowa zasada do zapamiętania. Im ciemniejszy jest twój rodzaj kawy, tym chłodniejsza powinna być twoja woda. Z kolei do jaśniejszych palonek potrzebna jest gorętsza woda do skutecznego ekstrahowania. Dla jaśniejszych palonek, które preferuję, używam wody podgrzewanej do temperatury między 92 a 95 stopni Celsjusza. Jeśli preferujesz ciemniejsze palenie, nie ma żadnego problemu! Po prostu obniż temperaturę do około 85 stopni Celsjusza, aby złagodzić tradycyjną goryczkę kawy.

Teraz, gdy znamy podstawy, podzielę się przepisem, który stosuję dla Clever Dripper czy Hario Switch, który polecaliśmy w poprzednim poście:

Do tego przepisu będziesz potrzebować 16 gramów kawy. Mielenie powinno być grubsze w porównaniu do typowego mielenia do kawy filtrowanej. Zapobiega to zatykaniu filtra papierowego i zapewnia jakościowe parzenie nawet przy tańszym młynku. Będziesz także potrzebować 250 gramów wody podgrzewanej do 92 stopni Celsjusza.

Na początku umieść swój filtr w zaparzaczu i zalej go wrzątkiem, upewniając się, że zawór jest zamknięty, jeśli używasz Switcha. Pozwól wodzie na chwilę postać, aby rozgrzać zaparzacz i usunąć wszelki smak papieru z filtra. Następnie wylej wodę, a Ty jesteś gotowy do zaparzania.

Umieść swój zaparzacz na wadze, aby pomiary mogły być dokonane dokładnie w gramach. Do zaparzacza dodaj 250 gramów wody o temperaturze 92 stopni, a następnie 16 gramów kawy. Delikatnie zamieszaj, aż wszystkie ziarna kawy będą nasycone. Pozwól mieszance postać przez 2 do 3 minut. Po upływie czasu otwórz zawór i pozwól kawie przeciekać. Jeśli przelewa się zbyt wolno, zastanów się nad grubszym mieleniem przy następnym zaparzaniu. Z kolei jeśli jest zbyt szybko, będziesz potrzebować drobniejszego mielenia.

Najważniejsze jednak jest to, że jeżeli twoja kawa smakuje kwasowo, jest niedoekstrahowana i powinieneś zmielić ziarna drobniej. Jeśli kawa ma suchy smak (podobny do tego, jaki może dać wino), powinieneś zastosować grubsze mielenie.

I to wszystko! Teraz rozumiesz podstawy parzenia kawy i jesteś gotowy na przygotowanie swojej pierwszej filiżanki. Smacznego!