Oto nasze rekomendacje sprzętowe na początek Twojej domowej podróży po świecie kawy.


Czasami najlepszym sposobem na cieszenie się doskonałą filiżanką kawy jest przygotowanie jej samodzielnie. Kawiarnie często doskonale radzą sobie z espresso, ale jeżeli chodzi o kawę filtrowaną, bywa różnie, szczególnie w godzinach szczytu.

Ten post ma na celu przedstawienie kilku naszych ulubionych urządzeń do przygotowania kawy w domu, które pozwolą Ci osiągnąć satysfakcjonującą filiżankę kawy przy minimalnym wysiłku i ograniczonej wiedzy o kawie. W ten sposób możesz delektować się wysokiej jakości kawą kiedy tylko zechcesz, bezpośrednio w swoim domu, mając kontrolę nad swoim napojem!

Młynek:
Każdy entuzjasta kawy powie Ci, że młynek do kawy jest najważniejszym elementem Twojego arsenału do przygotowywania kawy. Zdecydowanie warto zainwestować w dobry młynek. Jednak jeżeli jesteś nowy w świecie kawy, drogi młynek może wydawać się luksusem, na który nie stać Cię, lub może mieć zastraszające ceny pod tymi atrakcyjnymi zdjęciami. W takim przypadku polecamy ręczny młynek taki jak Porlex Mini, który zapewnia doskonały stosunek jakości do ceny dla początkujących. Istnieją oczywiście tańsze opcje, ale często nie dorównują one jakością, a zazwyczaj są wyposażone w ceramiczne, a nie stalowe żarna, które znajdują się w Porlexie.

Jeśli Twój budżet jest nieco bardziej elastyczny, lub jeśli nie chcesz zajmować się ręcznym mieleniem kawy - podobnie jak James Hoffmann, który uważa mielenie ręczne za nieprzyjemne i odpowiednie tylko dla specyficznej grupy masochistów kawowych - mamy dla Ciebie kolejną rekomendację. Wilfa Svart, choć kosztuje ponad dwa razy więcej niż Porlex, to wyjątkowy elektryczny młynek na początek. To właśnie nim zaczynałem na początku mojej kawowej podróży. Zwróć uwagę na rynek wtórny, tam mogą pojawiać się okazje na takie młynki; jeśli masz szczęście, możesz znaleźć fantastyczną okazję!

Dzbanek do zaparzania:

Dobrze, koniec z rozmowami o młynkach, inaczej mogę mówić o nich godzinami!

Spójrzmy na najprostsze metody zaparzania kawy bez czajnika z długim, cienkim dziobkiem, takiego jak Hario Switch lub Clever Dripper. Obie te metody pozwalają korzystać z metody zaparzania przez zanurzenie, co daje bogatszy smak przy jednocześnie większym marginesie błędu.

Oto proces: wstaw filtr, opłucz go wodą, wylej wodę, dodaj świeżą wodę, a potem kawę. Zamieszaj, aby zapewnić nasiąknięcie wszystkich mielonych ziaren, pozostaw na kilka minut, a następnie otwórz zawór (lub postaw swój Clever Dripper nad filiżanką lub serwerem do kawy). Pozwól kawie przesączyć się, i voila, masz świeżą, pełną smaku filiżankę do delektowania się!

Dodatki: Aby nie obciążać zbytnio Twojego portfela pierwszym zakupem kawy, wykorzystaj to, co już masz w domu.

Każdy czajnik będzie odpowiedni, chociaż preferowany jest czajnik z regulacją temperatury. Jeśli go nie masz, po prostu pozwól swojej wodzie ostygnąć przez minutę lub dwie po zagotowaniu, zanim ją wlejesz. Kuchenna waga i stoper również wystarczą na początku.

Będziemy omawiać więcej kwestii związanych z ulepszaniem sprzętu w przyszłych postach i omawiać, na co zwracać uwagę. Podzielimy się również przepisami na kawę. Na razie, spraw sobie torebkę dobrej kawy, eksperymentuj ze swoim nowym sprzętem i ciesz się smakiem!